Ruská federace je nádhernou zemí a jako největší stát světa v sobě nosí příslib dovolené plné zážitků. Obsahuje snad všechna podnebná pásma a zatímco v ČR se setkáte s podobnými lidmi, zvířaty a rostlinstvem jak na severu, tak na jihu, u Ruska to neplatí. Na ploše 17 milionů kilometrů čtverečních skýtá pohled na vysoká pohoří, divoké řeky, pobřeží moře i oceánu. Velká města Moskva, Petrohrad, či Jekatěrinburg na vás dýchnou historií a dají pocítit sílu zašlé carské slávy. Láká-li vás ale všechny divy Ruska vidět na vlastní oči, nebude to tak jednoduché. Pro vstup za hranice této země budete potřebovat vízum, potíží však je, že jeho získání stojí pěknou dávku trpělivosti, zkušeností a smýšlení byrokrata. Jak získat vízum do Ruska?
Jak se správně zaškatulkovat
Rusko nabízí mnoho druhů víza, to, jaký typ potřebujete, určuje účel vaší cesty. Většina lidí jezdí do Ruska za účelem poznávání a dovolené, proto je nejvyužívanějším typem víza to turistické, respektive existuje ještě turistické skupinové pro více osob. Pokud cestujete za rodinou či partnerem, využijete s jistotou vízum soukromé. Pokud přes Rusko cestujete pouze jako přes přestupní stanici a nepřekročíte tranzitní zónu letiště, stačí vám tranzitní vízum. Dále existují víza studijní a pracovní, diplomatická (na dobu delší než 3 měsíce) a obchodní.
Kde si mohu vyřídit vízum a co budu potřebovat?
O ruské vízum můžete požádat ve třech různých institucích, a sice na konzulárním oddělení ruského velvyslanectví v Praze, ruském konzulátu v Brně a ruském konzulátu v Karlových Varech. O vízum však nelze jen tak jednoduše požádat a čekat, až se vám ho dostane. Potřebovat budete několik důležitých dokumentů, bez nichž vám hranice Ruska zůstanou zavřeny. Nutností je mít potvrzení o ubytování a s tím související zvací voucher nebo dopis – jedná se o dokument, který vám za menší poplatek nebo v rámci ceny ubytování vypíše hotel, laicky řečeno je to jakési pozvání, které vám dá zelenou pro návštěvu země. Musíte mít také pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu z Ruska mající jednu volnou dvoustránku. Nezbytností je též pojištění platné na území Ruska a vyplněná vízová anketa (ptají se vás například na to, kam konkrétně chcete cestovat). Pro předem sjednanou schůzku v dané instituci musíte mít všechny tyto dokumenty plus pasové fotografie (ne starší než půl roku) perfektně připravené a v pořádku. Ruští úřednící jsou v tomto ohledu hodně tip ťop a jejich sympatie si získáte jen v případě, že budete mluvit plynule rusky. Sami s vámi jiným jazykem komunikovat odmítnou. A celé to papírování a zařizování samozřejmě nebude zdarma. Tím se dostáváme k otázce financí.
Kolik mě to bude stát?
Za turistický voucher si může ubytovací hotel v Rusku účtovat řádově pár set korun, je to různé hotel od hotelu. Vízový poplatek je poněkud vyšší, a to 1000 korun a nějaké drobné, cena se však odvíjí od doby pobytu a charakteru víza. Pokud spěcháte, dá se vízum kromě běžné čekací doby objednat i na počkání, suma za vyřízení pak může být dvojnásobná i trojnásobná, záleží na tom, jak málo máte času.
Zdá se vám to jako příliš složité zařizování? Možná máte pravdu, ale za jedno zapeklité vízum Rusko určitě stojí a pokud se tam chystáte, neodkládejte jeho vyřízení na poslední chvíli, můžete ušetřit až několik tisíc a hlavně svoje nervy.